Woda w ogrodzie na wiele sposobów – inspiracje!

AranzacjeOgrodow.pl  » Inspiracje i projekty, Ogród »  Woda w ogrodzie na wiele sposobów – inspiracje!
0 Comments
Nowoczesne oczko wodne

Obcowanie z naturą jest podstawową potrzebą człowieka. Dlatego tak chętnie szukamy jej w ogrodzie. Własna przydomowa przestrzeń jest marzeniem wielu osób. Niektórzy mieszkańcy bloków zadowalają się ogródkami działkowymi. Inni zakupują mieszkania na parterze, do których przylegają mini ogródki. Właściciele domów często traktują swoje ogrody jak wizytówki, upiększając je oraz rozbudowując o dodatkowe elementy.

Jednym z częściej wykorzystywanych elementów, oprócz rabatów, trawników oraz małej architektury jest woda.  Woda w małym ogrodzie może odegrać niebagatelną rolę.

Woda w ogrodzie jako element ogrodowego krajobrazu

Chyba nikt nie wyobraża sobie ogrodu bez wody. Służy do podlewania roślin, mycia narzędzi oraz wielu innych czynności. Woda może też zasilać baseny oraz stanowić elementy architektoniczne w  ogrodzie.

Woda w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. W okresie letnim dzieci chętnie korzystają z ogrodowego basenu. Po dniu ciężkiej pracy łatwiej jest zrelaksować się, słuchając szumu wody i rechotu żab. Wodę można wykorzystać do budowy małego oczka wodnego lub dużego zbiornika. Można także postawić na strumyki, kaskady oraz fontanny, a także wykonać małe oczko wodne w betonowej donicy lub oponie.

Jakie oczko wodne w ogrodzie?

Jeżeli decydujemy się na oczko wodne w naszym ogrodzie, przed rozpoczęciem jego budowy musimy sporządzić projekt. Może się bowiem okazać, że nasz pomysł nie nadaje się do realizacji. Ogród może być zbyt mały lub oczko wodne nie będzie widoczne wśród innych elementów. Dlatego nasz projekt powinien przede wszystkim skupić się na możliwościach, jakie daje nasz ogród.

Jeżeli nie mamy czasu lub umiejętności, zlećmy wykonanie projektu fachowcom.

Woda w małym ogrodzie i nie tylko

Pierwszym punktem projektu jest wyznaczenie miejsca, w jakim chcemy budować nasze oczko wodne. Zbiornik można wykonać blisko domu. Stanowić będzie wówczas element dekoracyjny obsadzony roślinami i wyłożony ozdobnymi kamieniami. Dobrym rozwiązaniem będą ścieżki prowadzące do drzwi wejściowych, utrzymane w tej samej kompozycji co oczko wodne.

Innym pomysłem jest ulokowanie oczka wodnego w ogrodzie z dala od domu. Dodatki w postaci ścieżek, kaskad, fontann i pnących roślin pozwolą na stworzenie  relaksującego zakątka.

Projekt musi również wziąć pod uwagę styl, w jakim obecnie jest utrzymany ogród i w jakim wybudowany jest dom. Nowoczesne oczko wodne wykonane jest przeważnie z betonowego lub kamiennego zbiornika. Nie będzie pasowało do domu w stylu wiejskiego dworku.

Kolejnym, nie mniej ważnym zagadnieniem jest funkcjonalność oczka wodnego. Czasami oczko wodne służy nie tylko ozdobie. Odpowiednio zaprojektowany zbiornik może być wykorzystywany jako basen do kąpieli. Właściciele czworonogów lub hodowcy drobiu mogą zaprojektować oczko wodne jako plac zabaw dla pupili.

Oczko wodne w stylu tradycyjnym

Tradycyjne oczko wodne powinno zapewnić różnorodność biologiczną. W idealnym wariancie roślinność powinna być tak dobrana, że zbiornik sam się będzie oczyszczał. Jest to trudne do osiągnięcia – ale nie niemożliwe. Roślinność oraz sposób napowietrzania muszą być dobrane do wielkości zbiornika. Istotna jest również głębokość oczka wodnego. Zalecana minimalna głębokość wynosi około 60 centymetrów. Dla oczek wodnych, które chcemy zarybić zaleca się głębokość poniżej 1,5 m. Mniejsze głębokości powodują szybsze nagrzewanie się wody na słońcu, a to przełoży się na wyginięcie roślin i zwierząt żyjących w zbiorniku.

Wybudujmy oczko wodne własnoręcznie lub zakupmy gotowe zbiorniki. Ważne jest, żeby zbiornik był szczelny. Najczęstszym sposobem na budowę oczka wodnego jest wykopanie dołu oraz wyłożenie go specjalną folią. Folie sprawdzają się przy niewielkich rozmiarów oczkach wodnych, utrzymanych w sposób naturalny, obsadzonych roślinami. Dla dużych zbiorników wodnych zastosowanie folii wymaga większych umiejętności. Należy zapewnić  odpowiednie ułożenia brzegów folii.

Szerokie Zastosowanie folii

Można z niej tworzyć nie tylko oczka i zbiorniki wodne, ale również kaskady, strumyki oraz płytkie rozlewiska. Zwróćmy jednak zwrócić uwagę, że folie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, jeżeli planujemy połączenie oczka wodnego z funkcjonalnym basenem lub kąpieliskiem dla psów, zabezpieczmy zbiornik dodatkową geowłókniną. Wkomponowanie wody w ogrodowe ścieżki, a nawet stworzenie mostków i podestów, nada ogrodowi wyjątkowego charakteru. Dodatkowo zastosowanie kaskad wodnych, fontann lub wodospadów sprawi, że spacery będą prawdziwym relaksem.

Do wybudowania oczka wodnego, oprócz folii, można zastosować jeszcze kilka innych technologii. Gotowe, plastikowe formy sprawdzają się przy oczkach niewielkich rozmiarów. Odpowiednio posadowione i wypoziomowane będą służyć wiele lat. Są łatwiejsze w utrzymaniu czystości a sporadyczne potraktowanie ich jak basenu również im nie zaszkodzą. Niestety posiadają ograniczenia w postaci kształtu. Celem wkomponowania ich w inne wodne elementy ogrodu trzeba użyć folii lub gliny.

Naturalnym budulcem głębszych, trwałych oczek wodnych jest glina. Pod wpływem wody następuje jej samouszczelnienie. Musi być ona jednak dobrze ubita, co bez specjalistycznych maszyn jest trudne do realizacji. Glina polecana jest do tworzenia naturalnych, głębokich oczek wodnych, które planujemy zarybić lub utrzymać w sposób naturalny.

Oczka wodne muszą być wykończone naturalnym budulcem: kamieniem, sporadycznie drewnem. Wokół należy zasadzić wodne lub wodolubne rośliny, które dopełnią obrazu. Jeżeli przez ogród przepływa strumyk, wkomponujmy go w tworzoną infrastrukturę.

Nowoczesne oczko wodne

Woda w ogrodzie

Źródło: Freepik.com

Projekty przedstawiające nowoczesne oczka wodne wykorzystują do ich budowy minimalistyczne bryły z betonu lub kamienia. Sprawdzają się w ogrodzie, gdzie nie ma zbyt dużo roślin lub na froncie nowoczesnej architektury domu.

Ze względu na surowy styl, elementy architektoniczne nowoczesnego oczka wodnego, muszą być tak zaprojektowane, aby przyciągnąć uwagę. Dlatego głównym zadaniem projektanta jest zaprojektowanie interesującej formy lub form z kamienia, wyróżniających się na tle pozostałych elementów. Uzupełnieniem są tu kaskady, fontanny lub ścieżki, wkomponowane stylistycznie w całość. W zależności od pożądanego efektu można wykorzystać kamienie do stworzenia naturalnej, niesymetrycznej linii brzegowej.  Można również podkreślić sztuczny charakter, pozostawiając ostre krawędzie.

Jak zbudować nowoczesne oczko wodne i jak o nie dbać?

Do wykonania nowoczesnego oczka wodnego w ogrodzie można posłużyć się gotowymi formami lub stworzyć je samodzielnie. Duże powierzchnie są łatwiejsze w zagospodarowaniu, kiedy użyjemy płyt betonowych lub granitowych. Ścieżki lepiej będą się prezentować, gdy obok popłynie kaskada wody jak w strumyku. Nowoczesny ogród oczywiście powinien posiadać sporo roślin. Nie mogą być one bujne, utrzymane na dziko. Lepiej sprawdzą się tu niskie skalniaki i bluszcze.

Na dno nowoczesnego oczka wodnego nie powinno się układać folii. Sam zbiornik, jeżeli jest dobrze wykonany, pozostanie szczelny a widoczna folia zepsuje wizualny efekt. Niezbędnym elementem jest zapewnienie dobrej, wydajnej pompy. Powinna być ona dobrana do wielkości zbiornika, długości instalacji, wysokości podnoszenia, dodatkowych elementów itp. Jeżeli projektujemy fontanny, również należy uwzględnić je podczas doboru pompy.

Nowoczesne oczko wodne musi być regularnie czyszczone. Ponieważ nie zawiera naturalnych elementów, nie zapewnimy w nim różnorodności biologicznej. Zbiorniki ulokowane w pobliżu drzew lub narażone na naniesienie piasku przez wiatr wymagają częstego czyszczenia. Warto również spuszczać wodę i osuszać zbiornik na okres zimowy. Zamarznięta woda może uszkodzić  beton i na wiosnę niezbędne będą murarskie poprawki.

Inne formy architektury wodnej

Jeżeli nie chcemy w ogrodzie zbiornika, wykorzystajmy wodę na wiele innych sposobów. Za pomocą folii można stworzyć same strumyki lub kaskady. Warto też na większej przestrzeni wykonać płaskie rozlewiska do moczenia nóg. Dzieciom spodobają się fontanny na mini wodnym placu zabaw, który można zaaranżować we własnym ogrodzie. Interesującym rozwiązaniem jest również wkomponowanie zraszaczy stosowanych w ogrodzie jako rzeźb i fontann.

Woda w małym ogrodzie

Masz niewielki ogród? Nic straconego. W małym ogrodzie również można wykorzystać wodę, robiąc nowoczesne oczko wodne w betonowej lub kamiennej misie. Będzie ono ozdobą małego ogródka. Woda w małym ogrodzie wpłynie na całą aranżację przydomowej przestrzeni.

Jeżeli ogródek stanowi kilka metrów przed wejściem, poprowadźmy wodę w postaci betonowych kaskad i strumyka od drzwi do furtki, a na pozostałej części zasiejmy trawę.  Każda wchodząca osoba poczuje się w tym małym ogrodzie, jakby przekroczyła drzwi do innego świata.

Woda w małym ogrodzie może również być wykorzystana do niewielkiego basenu dla dzieci. Wystarczy wybrać nasłonecznione miejsce i napełnić basenik wodą.

Podsumowanie

Woda ma w ogrodzie wiele zastosowań. Od pielęgnacji roślin, poprzez zabawę, aż po relaks. Wykonanie przemyślanej wodnej infrastruktury w domowym ogrodzie może stanowić wizytówkę naszego domu. Odpowiednio dobrane miejsce może stać się przedłużeniem salonu w ogrodzie, gdzie przy szumie wody i rechotaniu żab relaksować się będą gospodarze i ich goście.

One thought on “Woda w ogrodzie na wiele sposobów – inspiracje!”

  1. Budowa i utrzymanie oczka wodnego w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Efekt zaskakuje, ale jednak sporo osób rezygnuje z tego rozwiązania, obawiając się, że nie będą w stanie utrzymać czystości w obszarze wodnym ogrodu. I niestety mają rację… To bardzo wymagająca ozdoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close