Gdzie postawić kominek w ogrodzie? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

AranzacjeOgrodow.pl  » Inspiracje i projekty, Ogród »  Gdzie postawić kominek w ogrodzie? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
0 Comments
Miesko z grilla w ogrodzie

Kominek jest niezbędnym elementem w każdym ogrodzie. Przy ogniu spędzamy czas z bliskimi, relaksujemy się, odpoczywamy. Patrzenie na ogień ułatwia zrelaksowanie się, zmniejsza stres, rozluźnia. Kominek umożliwia też przygotowanie smacznego jedzenia. Jeśli chcemy miło spędzać czas przy kominku, to musimy ustawić go w odpowiednim miejscu. Jakie miejsce na kominek będzie odpowiednie? Jaki kominek do ogrodu wybrać? Czy warto go wybudować samodzielnie? Jak zaaranżować przestrzeń wokół kominka? O tym, poniżej!

Odpowiednie miejsca dla kominka

Istnieje wiele różnych kominków i typów ogrodowego paleniska. Niektóre modele kominków ogrodowych mają dodatkowe funkcje, które pozwalają na wykorzystanie ich do gotowania różnych potraw. Na rynku dostępne są kominki przenośne. Kominek przenośny możemy ustawiać w dowolnym miejscu.

Jeśli decydujemy się na budowę paleniska, to wybór miejsca jest znacznie ważniejszy. Raz zbudowany kominek będzie tam stał przez dłuższy czas. Dlatego warto wybrać miejsce praktyczne i urokliwe. Wybór miejsca dla ogrodowego paleniska będzie zależny od kilku różnych czynników. Ważna jest wielkość działki. Istotne jest też to, co chcemy robić przy palenisku. Czy to miejsce do gotowania? Czy chcemy spożywać posiłki w pobliżu ognia i relaksować się przy migoczących płomieniach? A może chcemy wokół paleniska zorganizować strefę relaksu dla gości?

Paleniska nie można umieszczać blisko drogi, przy materiałach łatwopalnych. Musimy zadbać o to, aby dym nie przeszkadzał sąsiadom. W dużym ogrodzie znalezienie miejsca dla kominka ogrodowego jest znacznie łatwiejsze. Należy też zaplanować, jak daleko od domu kominek powinien się znaleźć. Od tego będzie zależało, czy przygotowywanie posiłków jest sprawne i szybkie. W niewielkim ogrodzie warto umieścić kominek przenośny. W większym ogrodzie można wybudować całą strefę kominkową.

Strefa kominkowa. Budowa kominka w dużym ogrodzie

Kominek warto umieścić w specjalnie wybudowanym miejscu. W niewielkim budynku tuż obok paleniska, można umieścić podręczną lodówkę, półki na talerze i naczynia. Dzięki temu podczas wieczornych biesiad przy ognisku nie będzie trzeba ciągle chodzić do domu. Warto zadbać o to, aby palenisko znajdowało się w urokliwej części ogrodu. To sprawi, że przebywanie przy ogniu będzie przyjemniejsze.

Wady i zalety kominka

Kominek ogrodowy można umieścić w pobliżu stawu, oczka wodnego. Siedzenie przy ogniu i patrzenie na wodę jest bardzo relaksujące. Kominek ogrodowy powinien znaleźć się wśród roślin, w cichym i przyjemnym zakątku. Wadą takiego rozwiązania jest ciągłe narażenie na bliskość uporczywych komarów. To również wada odsłoniętej i niezabudowanej strefy kominkowej.

Zaletą strefy kominkowej na wolnym powietrzu jest możliwość spędzania czasu w naturze. Jeśli ogród jest niewielki, to kominek możemy umieścić również na tarasie przy domu. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość w przygotowywaniu posiłku. Wadą dystans między kominkiem a dzikszą częścią ogrodu.

W kominku warto umieścić grill. Zwiększa to jego funkcjonalność. Można wybrać różne typy grilla.

Jaki rodzaj grilla wybrać?

Dostępne są grille węglowe. Taki rodzaj kominka nierówno grilluje i dość wolno się rozgrzewa. Dostępne są także grille gazowe. Ten rodzaj wkładu jest łatwiejszy w użytkowaniu, lepiej grilluje, a potrawy mają lepszy smak.

Kominek potrzebuje odpowiedniego miejsca. Należy go ustawić na utwardzonym, równym terenie. Rozwiązanie to najczęściej wymaga małej architektury. Można go umieścić w altanie, na zabudowanym tarasie, pod wiatą. Kominek musi być blisko miejsca spożywania posiłków i strefy relaksu. Kominek ogrodowy warto umieścić w miejscu, które jest przynajmniej częściowo zacienione. Grillowanie na pełnym słońcu jest nieprzyjemne i niebezpieczne.

Palenisko można umieścić pod koronami drzew, blisko pnączy albo pod zadaszeniem. Warto zadbać o zasłonę, która zapewni nam prywatność. Kominek z z grillem można umieścić pośród drzew i krzewów albo konstrukcji, na których rosną pnącza. Taka naturalna, roślinna ściana zapewni nam prywatność. Dobrym miejscem dla kominka z wkładem grillowym jest taras, który znajduje się blisko kuchni. To duże ułatwienie logistyczne. Im bliżej kominek ogrodowy jest domu, tym łatwiej przygotowywać posiłki. Jeśli nagle zacznie padać deszcz, to posiłek przygotowany na grillu można zjeść w domu.

Kącik grillowy. Kominek ogrodowy w strefie rekreacyjnej

Jeśli decydujemy się na zbudowanie w ogrodzie kominka ogrodowego, to warto rozbudować też strefę wokół kominka. Kominek najczęściej umieszcza się blisko małej architektury. To może być altana. Jej wnętrze powinno być jednak odpowiednio zaaranżowane.

Warto umieścić w niej stół, a wokół wygodne ławki i krzesła. Jeśli umieścimy kominek we wnętrzu altany, to zapewnimy mu dodatkową ochronę przed deszczem i wiatrem. Wnętrze altany warto udekorować. Na ściankach można zawiesić donice z kwiatami. Strefę wokół kominka można obsadzić żywopłotem. Mogą to być też luźne krzewy, pnącza na metalowych konstrukcjach, wysokie byliny.

Nad strefą kominkową warto rozwiesić oświetlenie. Należy też zadbać o odpowiednią nawierzchnię pod kominkiem. Grillowanie na trawie nie jest dobrym pomysłem. Trawa szybko zostanie wydeptana, a miejsce straci swój urok. Można wykorzystać kostkę brukową albo rozsypać żwir. We wnętrzu strefy do grillowania warto posadzić zioła, które dodadzą smaku naszym potraw. Szczególną ostrożność należy zachować podczas planowania strefy kominkowej, jeśli w domu znajdują się małe dzieci. Kominek należy przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Dzieci nie mogą mieć dostępu do ognia. Wtedy grill jest ostawiony z dala od miejsca spożywania posiłków.

Jeśli w strefie relaksu znajduje się plac zabaw, to musi być oddalony od kominka. Obudowa powinna być niedostępna dla najmłodszych. Może być zabezpieczona za pomocą kłódki. W tym wypadku zaleca się wykorzystanie wkładu zamkniętego. Zamknięte wkłady są nie tylko bardziej bezpieczne, ale też tańsze w eksploatacji.

Na co jeszcze warto postawić?

Grill w ogrodzie

Źródło: Freepik.com

Strefa kominkowa może także zawierać wydzielone miejsce do tańca, zabaw i gier. Im dokładniej zaplanujemy strefę relaksu, tym lepiej będziemy się bawić przy ognisku. Jeśli domownicy lubią spędzać czas samotnie, to przy palenisku wystarczy umieścić wygodne fotele, krzesła albo ławkę. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Planowanie rozbudowanej strefy wokół kominka nie ma sensu, jeśli nikt nie będzie z niej korzystał. To tylko strata czasu, miejsca i pieniędzy. W przypadku, gdy nie zależy nam na takiej strefie, kominek możemy umieścić na tarasie albo tuż obok domu. Dzięki temu korzystanie z niego będzie łatwiejsze. Wadą tego rozwiązania jest to, że dym może nam wlecieć do domu. Jeśli kominek będzie daleko od roślin, to spędzanie przy nim czasu może być też mniej przyjemne.

Umieszczenie kominka w centrum ogrodu sprawi, że będzie on przypominał dzikie ognisko w naturze. Wtedy warto wybrać taki rodzaj paleniska, aby swoim designem przypominał naturalne ognisko. Współczesne kominki różnią się nieco od tradycyjnych. Wkłady kominkowe są różne i wykonane z różnych materiałów. Dostępne są wkłady stalowe, żeliwne, kaflowe. Można wykorzystać także nowoczesne biokominki. Wybór wkładu jest bardzo istotny.

Wkłady kominkowe są najważniejszym elementem wyposażenia kominka. Wkłady kominkowe mogą być żeliwne, narożne, panoramiczne. Zamknięte wkłady kominkowe sprawdzą się jako ochrona przed dziećmi. Warto wykorzystać wkłady przeszklone. Wtedy można obserwować ogień z wnętrza kominka. Ich ceny są zróżnicowane. Podczas montowania kominków w ogrodzie warto zadbać o obudowę kominka ogrodowego. Grille ogrodowe mogą mieć różną obudowę. Obudowa może być żeliwna, metalowa. Można także samodzielnie wybudować kominek. Wtedy obudowa będzie wykonana z kamienia, cegieł, betonu.

Jakie są rodzaje kominków? Charakterystyka i aranżacje

Obudowa kominka powinna być szczelna. Tylko wtedy korzystanie z kominka będzie bezpieczne. Obudowa kominka powinna być także estetyczna i pasować do charakteru ogrodu. Do nowoczesnego ogrodu pasowała będzie obudowa kominka wykonana z żeliwa. Obudowa kominka może mieć nowoczesny kształt i kolor. Warto wybrać obudowę zgodą ze stylem elewacji domu, tarasu, ogrodu. Dostępne są kominki, w których obudowa przypomina nowoczesną rzeźbę. To może być przeszklona kula wisząca na statywie.

Obudowa kominka może mieć też bardziej tradycyjną formę. Szczególnie jeśli zbudujemy kominek samodzielnie. Budowa kominka w ogrodzie nie jest trudna. Najpierw musimy przygotować miejsce i ustalić wielkość oraz kształt kominka. Obudowa może być na planie kwadratu, koła, prostokąta albo innej figury geometrycznej. Potem wystarczy z wybranego materiału zbudować kominek. Budowa kominka polega na umieszczaniu kolejnych warstw kamieni albo cegieł i zabezpieczaniu ich cementem, albo innym spoiwem.

Grille ogrodowe mogą być też wbudowane w strefę do spożywania posiłków. Najlepiej sprawdzi się strefa na planie koła. Wokół grilla ogrodowego budujemy stół. Stół jest naturalnym przedłużeniem paleniska. Dzięki temu możemy zaoszczędzić cenne miejsce w ogrodzie. Grill ogrodowy wygląda tak, jakby był małym ogniskiem rozpalonym na środku stołu. Budowa takiej strefy nie jest trudna. Najbezpieczniej jednak zlecić ją specjaliście.

One thought on “Gdzie postawić kominek w ogrodzie? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?”

  1. Nie jestem zwolennikiem stałych palenisk/kominków. Warto wybrać przenośne rozwiązania. To ułatwia wiele kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close