Przechowywanie drewna w ogrodzie – zasady posiadania drewutni

AranzacjeOgrodow.pl  » Ogród »  Przechowywanie drewna w ogrodzie – zasady posiadania drewutni
0 Comments
Drewno w drewutni

Drewno jest najstarszym z materiałów budowlanych. Posiada właściwości silnie higroskopijne. Wraz ze wzrostem wilgotności wytrzymałość drewna spada. Istotnym faktem jest zatem jego właściwe przechowywanie, aby mogło potem odpowiednio służyć.

Drewno stosuje się w budownictwie (różnego rodzaju konstrukcje) i do wyrobów handlowych, np. produkcji mebli, instrumentów muzycznych, papieru a także stosowane jest na opał. Powinno być ono odpowiednio przechowywane i posiadać swoje miejsce w ogrodzie. Po ścięciu ma do około 30% wilgotności dlatego przed wykorzystaniem zostaje osuszone. Odbywa się to drogą naturalną (np. suszenie w drewutni) bądź sztuczną (komory z przepływem gorącego powietrza).

Wymarzone miejsce na drewno w ogrodzie

Idealną lokalizacją na składowanie drewna opałowego w ogrodzie jest stanowisko, które będzie przewiewne. Jeżeli ma być to niewielki domek w postaci drewutni z zadaszeniem to taki z ażurowymi ścianami. Najlepiej aby dłuższy bok był skierowany w stronę południa co sprawi, że promienie słoneczne będą częściej tam docierały.

Kolejnymi propozycjami składowania drewna jest układanie go w pustej przestrzeni na odpowiednio przygotowanym podłożu lub przy ścianie budynku.  Dobrze aby znajdowało się w jak najbliższej odległości od miejsca, w którym z niego korzystamy – skróci to czas wędrówki.

Co to jest drewutnia?

Drewutnia to rodzaj małej architektury przypominający projekt domku, który ma służyć do przechowania drewna kominkowego. Pełni funkcję suszarni.

Najlepiej, aby projekt drewutni był dostosowany do ilości drewna, które zostanie tam umieszczone. Może być również elementem dekoracyjnym w ogrodzie, przy ścianie budynku czy na tarasie. Wysunięty daszek domku zapewnia optymalną ochronę przed zwilgotnieniem drewna kominkowego – mokre nie nadaje się na opał.

W drewutni prócz wspomnianego materiału zazwyczaj przechowuje się narzędzia ogrodowe i inne przedmioty co sprawia, że posiadanie tego typu małej architektury ma wiele zalet. Podobną konstrukcją jest stojak na drewno. Obie formy ogrodowe mogą być wybudowane własnymi siłami, ale dostępne są również w szerokich ofertach sklepowych.

Projekt drewutni

Już na etapie projektu drewutni należy uwzględnić istotne parametry takie jak:

  • miejsce, w którym będzie się znajdowała,
  • wielkość,
  • rodzaj konstrukcji,
  • zadaszenie,
  • konserwacja.

Złe warunki atmosferyczne w dużym stopniu wpływają na właściwości materiału budowlanego i jego wytrzymałość. Dlatego tak istotnym jest dobrze przemyślany projekt domku. Jego części składowe najlepiej jak będą wykonane z drewna (sosnowe, modrzewiowe), stali lub metalu. Konstrukcja drewutni składa się z:

  • ścian bocznych (ażurowe, ponieważ możliwa jest wtedy lepsza cyrkulacja powietrza),

  • dachu (zazwyczaj nachylony i wysunięty aby chronić przed deszczem i śniegiem).

Montaż drewutni w ogrodzie

Montaż jest dość łatwy z uwagi na prostotę bryły architektonicznej. Miejsce w ogrodzie, w którym ma być osadzony domek powinno być lekko wzniesione z uwagi na spływanie wody podczas opadów. Inne zasady montowania drewutni dotyczą tarasu lub obszaru znajdującego się przy ścianie budynku.

Podłoga” drewutni może być wykonana z tanich bloczków betonowych fundamentowych lub płyt chodnikowych ułożonych na wcześniej odpowiednio przygotowanym podłożu. Ma to na celu utwardzenie nawierzchni. Kolejnym krokiem jest umieszczenie słupów nośnych (np. drewnianych, stalowych itp.). Na ich końcach wstawia się dwie krokwie dachowe, które wykonane są najczęściej z płyt OSB. Do skręcania ścian drewutni stosuje się najczęściej deski lub kantówki.

Lokalizacja drewutni

Drewno skłądowane w drewutni

Źródło: Freepik.com

Głównym czynnikiem mającym wpływ na dobór lokalizacji, w którym ma stać drewutnia jest topografia działki oraz funkcjonalność domku. Dużą rolę odgrywa także możliwy dojazd. Aby domek był w pełni użyteczny to ten warunek musi być spełniony, a samochód dostawczy powinien swobodnie się przemieścić.

Rodzaje drewutni – wolnostojąca

Faktem jest, że ulokowanie drewutni na posesji wpływa na jej rodzaj.  Szeroki zbiór ofert sklepowych pozwala na dostosowanie konstrukcji wiaty wolnostojącej do odpowiedniego stylu panującego w ogrodzie. Ten rodzaj drewutni nie wymaga fundamentów. Jedną z jej zalet jest możliwość usytuowania w dowolnej części działki. Dobrze gdy umieszczone w niej drewno nie znajduje się bezpośrednio na powierzchni ziemi, ponieważ sprzyja to butwieniu.

Rodzaje drewutni – powiązana z budynkiem

Drewutnia powiązana bezpośrednio lub pośrednio ze ścianą budynku pozwala na pełen komfort korzystania z drewna. Nie trzeba wychodzić daleko poza obręb domu. Jest to ogromną zaletą np. w zimie gdy niezbędne jest opuszczenie ciepłego pomieszczenia. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem zdaje się być dom połączony z garażem, przy którym ulokowana jest drewutnia.

Posiadanie drewutni – konserwacja drewna

Decydując się na drewno warto wziąć pod uwagę, iż ulegając działaniu promieni ultrafioletowych po pewnym czasie staje się szare i traci swoje dotychczasowe walory estetyczne. Wprawdzie nie jest to szkodliwe dla wartości materiału, ale często zanim taka sytuacja nastąpi jest ono zabezpieczone lakierem bezbarwnym, impregnatem lub określoną farbą.

Aby przedłużyć trwałość konstrukcji wykonanej z drewna należy go kontrolować i w miarę możliwości usuwać drobne uszkodzenia. Pokrywanie defektów tymi samymi preparatami wpłynie na uniknięcie w przyszłości gruntownego remontu. W sklepach istnieje mnogość preparatów umożliwiających zabezpieczenie drewna.

Posiadanie drewutni – konserwacja metalu

Zaletą metalu jest duża odporność na ściskanie i zginanie, natomiast wadą – podatność na korozję. Jego powierzchnia utlenia się w kontakcie z powietrzem. Objawami tego zjawiska fizycznego jest rdza. Aby temu zapobiec konstrukcje drewutni należy zabezpieczyć powłoką malarską, farbą podkładową i pomalować farbą nawierzchniową na wybrany kolor. Co 2-3 lata zabieg czyszczenia i malowania należy powtórzyć.

Posiadanie drewutni – konserwacja stali

Często używanym materiałem konstrukcyjnym w budowie drewutni jest stal. Minimalizowanie uszkodzeń można rozpocząć już w początkowej fazie powstawania domku poprzez zabezpieczenie odpowiednimi środkami. Współcześnie stosuje się tzw. gruntoemalię, czyli połączenie podkładów i farb nawierzchniowych. Tego typu emulsje mają właściwości antykorozyjne.

Drewno przy ścianie budynku

Aby drewno znajdowało się przy ścianie musi być spełniony istotny warunek związany z jego prawidłowym ułożeniem. Ma to na celu zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom elewacji oraz zburzeniu całej konstrukcji. Układanie drewna przy ścianie jest jedną z najczęstszych praktyk stosowanych do jego przechowywania. Należy zwrócić uwagę na to by znajdowało się minimum 5 cm od elewacji – najlepiej od strony południowej domu czy innego budynku. Dzięki temu nie zostanie zaburzona cyrkulacja powietrza i na ścianie nie pojawi się pleśń.

Stojak na drewno a drewutnia

Pomocnym przyrządem w ogrodzie lub obok kominka służącym do przechowywania drewna może okazać się również specjalny stojak. Na rynku dostępne są rozmaite ich projekty od tych przypominające plastry miodu, serce po najbardziej designerskie. Stojak na drewno kominkowe jak i opałowe zapewnia optymalne warunki do schnięcia, podobnie jak drewutnia. Ich podstawową różnicą jest ekskluzywność tej pierwszej. Stojak na drewno nie posiada również zadaszenia. Zazwyczaj jest lokowany na tarasie lub obok kominka. Cenowo nie różni się od drewutni, ponieważ jest to zależne od posiadanych parametrów tj. rozmiaru, użytych materiałów konstrukcyjnych oraz robocizny w zależności czy właściciel zdecyduje się na samodzielną pracę. Stojak na drewno wykonany jest zazwyczaj z stali, aluminium lub szkła.

Na jaką drewutnię się zdecydować?

Drewutnia powinna mieć odpowiednią wielkość. Wypada by jej kształt lub projekt (jeśli osoba zdecyduje się na budowę we własnym zakresie) nawiązywał do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie np. poprzez użycie odpowiednich materiałów. Istotne są też wymagania właściciela odnośnie funkcjonalności. Ze względu na to wyróżniamy:

  • drewutnię powiązaną z garażem – takie rozwiązanie sprzyja osobom posiadającym garaż, łączy domek na drewno z miejscem postojowym dla pojazdów,
  • drewutnię ze schowkiem – możliwe przechowywanie niedużych narzędzi ogrodowych np. siekiery, piła, sekator, nożyce, itp.,
  • czy drewutnię z pomieszczeniem gospodarczym. Te dwa pomieszczenia pozwalają na składowanie większych narzędzi ogrodowych typu kosiarka, taczki itp.,
  • drewutnię narożną – interesująca wizualnie, inaczej domek narzędziowy rogowy, w którym przetrzymuje się zarówno narzędzia ogrodowe jak i drewno kominkowe,
  • drewutnia połączona z altaną ogrodową
  • oraz drewutnię nowoczesną. Jej zaletą jest oryginalny design. Pięknie komponuje się w połączeniu z elementami w stylu industrialnym, ponieważ jej części zazwyczaj wykonane są ze stali czy drewna.

Drewutnia – aspekty prawne

Domek na drewno wymaga pozwolenia na budowę w momencie gdy jego kubatura osiąga wymiary mniejsze niż 50 m2. Z kolei projekt drewutni w postaci altany ma już większe ograniczenie. Maksymalnie jej wymiary muszą osiągać do 35 m2.

One thought on “Przechowywanie drewna w ogrodzie – zasady posiadania drewutni”

  1. Drewutnia jest świetnym rozwiązaniem i niezwykle przydatnym. Dzięki zadaszeniu chroni moje kominkowe drewno przed opadami deszczu. Niezależnie od pogody, mogę przynieść kawałki drewna, które bez problemu zapalą się w kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close